Kostel ve Zbraslavicích
poznávací dálkový pochod
pochod Ze Zbraslavic do Zruče
Zámek ve Zruči nad Sázavou
  pochody.cz vlakové spojení   mapa     e-mail  návštěvní kniha plakát Word pochod Okolo Bohdanče

Úvodní strana
cíl Zruč
trasa 16km
trasa 23km
cíl Zbraslavice
trasa 10km
trasa 18km
trasa 27km
cyklotrasy
kronika
vznik pochodu
1. ročník
2. ročník
3. ročník
4. ročník
5. ročník
6. ročník
7. ročník
8. ročník
9. ročník
10. ročník
11. ročník
12. ročník
13. ročník
14. ročník
15. ročník
16. ročník
17. ročník
fotogalerie
 
Ankety
 
Zbraslavice
Zruč n. Sáz.
Hodkov
Slavošov
U Mohyly
Bohdaneč
Pertoltice
Ostrov
Čestín
Morány

Bohdaneč

Bohdaneč, dříve zvaná Zelená (pro hojnost zelené vegetace), v 16. století i městečko, nyní s Obecním úřadem i pro Prostřední Ves, Šlechtín, Kotoučov, Řeplice, Dvorecko a Sáhy leží v nadmořské výšce 461m, v údolí Ostrovského potoka, který zde pramení a ve Zruči nad Sázavou se vlévá do Sázavy.
 Obec vznikla v souvislosti se strážními tvrzemi hlídajícími především obchodní stezku, vedoucí od Sázavy do Polabí. První písemné zmínky pocházejí z roku 1233.
 Dnes Bohdaneč a okolí láká hlavně chataře a chalupáře krásnou a čistou přírodou, nezatíženou průmyslem. Dnes čítá cca 130 domů a necelých 300 obyvatel,
Kostel v Bohdanči s gotickým portálem.
kostel v Bohdanči s gotickým portálem
s přilehlými obcemi necelých 500 obyvatel. Dominantou Bohdanče je gotický kostel Zvěstování Panny Marie s ojedinělou cibulovitou věží zakončenou poměděnou lucernou s křížem. V okolí Bohdanče a okolních vesnicích jsou 3 udržované kapličky, 11 křížků, několik stylově upravených studánek s velmi kvalitní vodou.
 K největším zaměstnavatelům v bohdanči a okolí patří firmy LESS, ZD Pertoltice - středisko Bohdaneč, Unikom Kutná Hora, Agrocentrum Prostřední Ves. Jsou zde dva kamenolomy, jeden již zatopený, vytvářející pěkné přírodní zákoutí na anfibolit, a druhý na dolomitický vápenec přecházející až v mramorové křemeny vynikající čistou bílou barvou. Dále je zde mateřská škola, pošta, sokolovna, knihovna, stálá lékařka, dvě hospody, obchod s potravinami a další se smíšeným zbožím.
 V nedalekých Tasicích je Huť Jakub, kde se natáčeli Synové a dcery Jakuba skláře, která je však již několik let zavřená a pouze se zde prodává dříve vyrobené sklo.
Náhrobník v předsíni.
náhrobník v předsíni


Kostel Zvěstování Panny Marie

V původní gotické kráse se zachoval presbytář. Je datován do 13. století. Jeho klenba je tvořena shlukem žeber, která vytvářejí dojem jakési pavoukovitosti. Klenební pole je vskutku miniaturní. Ostatní případné klenby v hlavní lodi se nedochovaly. Kostel prošel mnohými krušnými údobími. Přesto zdivo hlavní lodi, zdá se, je taktéž gotické. Soudíme tak podle zajímavého jižního gotického portálu, jehož podivuhodná figurální výzdoba je bohužel dosti poničena.
 V sakristii je dobré si povšimnout hodnotného gotického okénka. Uvnitř chrámu se nachází množství starých náhrobků.
Gotické okno.
gotické okénko
Původně bylo v podlaze kostela osazeno kolem dvanácti náhrobních kamenů. Přičiněním faráře Vorlíčka roku 1868 zachovalejší náhrobky byly druhotně osazeny na severní stěnu hlavní lodi. Působivý je zajména náhrobek dětí z rodu Robmhápů ze Suché z bílého jemného mramoru. Jedná se o postavičky chlapce, držícího v rukou Bibli, a dívky s rozpuštěnými vlasy, oba spočívají hlavami na polštáři. Dojemně působí i jejich šaty. Zemřeli roku 1585.
 Jeden z náhrobních kamenů některého člena zemanů Šlechtínů ze Sezemic zůstal v předsíni. Pověst praví, že nebyl v kostele pochován pro svou velkou lakotu a krutost k poddaným.
Nízká věž s cibulovitou bání nese hodnotný zvon z roku 1567.